Jak zarejestrować się w e-TOLL?

0
Jak zarejestrować się w e-TOLL?

System E-TOLL to innowacyjne rozwiązanie służące elektronicznemu pobieraniu opłat na wybranych odcinkach dróg w Polsce. Dedykowany jest on wszystkim kierowcom pojazdów o masie przekraczającej 3,5 tony, a także tym, którzy po prostu nie chcą czekać w kolejkach przy bramkach. Prezentowana przez nas seria artykułów “Kompendium wiedzy o e-TOLL” ma na celu przybliżyć funkcjonowanie i obsługę systemu od podszewki, aby korzystanie z niego nie sprawiało problemów. Niniejszy wpis polecamy wszystkim tym, którzy chcą szybko i bezproblemowo przejść całą procedurę konfiguracji.

REJESTRACJA W E-TOLL PRZEZ INTERNET

Pierwszym i prawdopodobnie najszybszym sposobem na rejestrację w systemie e-TOLL jest skorzystanie ze strony etoll.gov.pl:

1. W górnym prawym rogu znajdujemy przycisk “Zaloguj się do IKK”. IKK to Internetowe Konto Klienta, w którym rejestrujemy się jako osoby prywatne lub firma.

2. Swoją tożsamość możemy następnie uwierzytelnić poprzez serwisy login.gov.pl i mObywatel, a także standardowo – zakładając konto z loginem i hasłem. W login.gov.pl mamy możliwość zalogowania się poprzez Profil Zaufany, e-dowód lub nasze konto bankowe. Jeśli zdecydujemy się na logowanie przez mObywatel, wystarczy, jeśli potwierdzimy nasze dane z poziomu urządzenia mobilnego. Logowanie poprzez serwisy login.gov.pl lub mObywatel pozwalają witrynie na autouzupełnianie informacji o rejestrującym. Jeśli wybierzemy jednak standardową rejestrację, będziemy musieli wypełnić formularz zawierający dane kontaktowe i numer dokumentu tożsamości, a później potwierdzić rejestrację poprzez kod weryfikacyjny.

3. Po przejściu procedury weryfikacji jesteśmy przekierowani z powrotem na mojekonto.etoll.gov.pl, gdzie pytani jesteśmy o to, czy rejestrujemy się jako firma lub osoba prywatna. Jeśli rejestrujemy firmę,  w kolejnym kroku przygotowujemy i wpisujemy jej dane (miejsce rejestracji, NIP, adres, dane kontaktowe), a także przesyłamy zdjęcie dowodu tożsamości osoby rejestrującej, pełnomocnictw i dokumentów rejestrowych. Jeśli nie mamy możliwości przesłania wybranych dokumentów, możemy je okazać w dowolnym Miejscu Obsługi Klienta. W przypadku, gdy rejestrujemy się prywatnie, wystarczy ponowne wpisanie danych kontaktowych.

Weryfikacja konta po stronie e-TOLL standardowo może potrwać do 7 dni. Jeśli niezbędna jest szybsza weryfikacja, można je potwierdzić w Miejscu Obsługi Klienta, podając kod identyfikacyjny.

4. Kolejnym krokiem jest utworzenie nowego konta rozliczeniowego na naszym IKK. Wybieramy m.in. adres, na który wysyłana będzie nota obciążeniowa oraz dane kontaktowe.

5. Następnie do utworzonego konta rozliczeniowego podpinamy pojazd – klikamy w zakładkę Pojazdy i wpisujemy:

 • kod kraju,
 • nr rejestracyjny pojazdu,
 • 6 ostatnich cyfr numeru VIN
 • skan dowodu rejestracyjnego pojazdu
 • masę pojazdu
 • klasę emisji spalin wraz z dokumentem

SPAROWANIE KONTA Z APLIKACJĄ E-TOLL PL

1. Po utworzeniu konta na etoll.gov.pl kolejnym etapem jest połączenie go z OBE (On Board Equipment), czyli urządzeniem lokalizującym. W tym przypadku wykorzystamy aplikację mobilną e-TOLL PL. Jest to państwowe oprogramowanie, które zamienia smartfon lub tablet w lokalizator umożliwiający monitorowanie przejazdu. Można ją pobrać z App Store lub Google Play:

2. Po zainstalowaniu aplikacji decydujemy, czy system e-TOLL będzie przez nas używany dla pojazdów ciężkich, osobowych, czy do przewozów SENT (tj. towarów wrażliwych objętych obowiązkiem monitorowania). Zostaniemy też poproszeni o konfigurację zabezpieczeń, np. poprzez PIN lub biometrię.

3. Po zakończeniu konfiguracji wyświetlony zostanie identyfikator biznesowy aplikacji.

4. Po wygenerowaniu kodu przepisujemy go na stronie mojekonto.gov.pl w zakładce OBE.

5. Ostatnim krokiem jest dodanie finansowania do utworzonego wcześniej konta rozliczeniowego. W zakładce Konta rozliczeniowe klikamy przycisk “+Finansowanie” i zasilamy np. konto przedpłacone.

 

JAK ZAREJESTROWAĆ SIĘ W E-TOLL OSOBIŚCIE?

Sieć Miejsc Obsługi Klienta (MOK) obejmuje tzw. Punkty Dystrybucji oraz Przygraniczne Punkty Obsługi Klienta. Łącznie stanowią one ponad 200 placówek stacjonarnych, w których możliwe jest m.in.:

 • zarejestrowanie w systemie e-TOLL
 • sprawdzenie konta rozliczeniowego
 • doładowanie konta
 • otrzymanie listy dokonanych transakcji
 • edycja rejestrowanych danych
 • dodanie i usunięcie pojazdów z konta rozliczeniowego
 • zamykanie konta rozliczeniowego
 • nabycie urządzenia pokładowego
 • opłacenie noty obciążeniowej
 • opłacenie zabezpieczenia pieniężnego dla konta z odroczoną płatnością
 • otrzymanie zwrotu środków po zamknięciu konta rozliczeniowego
 • zgłoszenie reklamacji i problemów technicznych

W celu założenia konta w MOK należy przygotować te same dokumenty, których wymaga rejestracja w formie on-line.

 

DOSTAWCA KART FLOTOWYCH SAM ZAREJESTRUJE CIĘ W E-TOLL

E-TOLL pozwala także, aby to dostawcy kart flotowych rejestrowali swoich użytkowników w systemie. Karty flotowe, zwane także kartami paliwowymi, to wygodne rozwiązanie pozwalające na wystawienie jednej faktury zbiorczej dla wszystkich samochodów na koniec okresu rozliczeniowego. Firmy korzystające z tego rozwiązania mogą liczyć na to, że ich dostawca sam dokona wszystkich formalności, a w przypadku braku niezbędnych informacji zwróci się o pomoc.

Użytkownicy zarejestrowani przez dostawcę kart flotowych nie są jednak pozbawieni dostępu do swojego Internetowego Konta Klienta. Dostawca w trakcie rejestracji otrzymuje dane osób, które mają mieć dostęp do swojego konta w systemie e-TOLL.

materiały: ikol.pl, etoll.gov.pl

Komentarze do wpisu (0)

  • Kontakt
  • Obsługa zgłoszeń z formularza
   oraz adresu mailowego
   dni powszednie w godz. 8 -20
   soboty w godz. 8 – 20
   niedziele w godz. 8 – 20

   Obsługa telefoniczna
   dni powszednie w godz. 8 – 20

   ARDERO
   os. Piastów 8/14,
   31-623 Kraków
   woj. małopolskie
   NIP: 6782850097

  • Tel.:735 745 755
  • E-mail:biuro@pangps.pl
więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl